Člověk v tísni  O nás  Tiskové zprávy

Tiskové zprávy

Více než 33 000 lidí uprchlo před násilím z DR Kongo do Angoly. Člověk v tísni pomáhá se sanitací, hygienou a přístupem k vodě

Více než 33 000 lidí uprchlo před násilím z DR Kongo do Angoly. Člověk v tísni pomáhá se sanitací, hygienou a přístupem k vodě

4. září 2017

Dundo, 4. září 2017 - Násilí a etnické napětí v provincii Kasai v Demokratické republice Kongo donutilo více než 33 000 Konžanů hledat bezpečí v Angolské provincii Lunda Norte. Uprchlíci z Konga hovoří o ozbrojených bojích, sexuálním zneužívání a porušování základních lidských práv. Člověk v tísni působí v Angole už 11 let a ve třech provinciích se zaměřuje na vodu, hygienu a sanitaci, výživu, vzdělávání, zdraví a rozvoj občanské společnosti. Organizace se proto rozhodla pomoci řešit i nynější humanitární a krizi na severu země. Člověk v tísni uvolnil z humanitárního fondu Klubu přátel Člověka v tísni a na místo byli také vysláni dva humanitární pracovníci. Člověk v tísni ve spolupráci s UNICEF podporuje aktivity spojené s vodou, správnou hygienou a sanitací, které v konečném důsledku pomohou 7 200 lidí.


Vzdělávání zachraňuje dětské životy. V zemích zasažených válkou pomáháme s návratem dětí do školních tříd

Vzdělávání zachraňuje dětské životy. V zemích zasažených válkou pomáháme s návratem dětí do školních tříd

29. srpna 2017

(Praha 29. 8. 2017) Stejně jako v České republice, také v Sýrii, Iráku nebo na Ukrajině začíná v září nový školní rok. Zatímco vysíláme naše děti do školních lavic, ve válečných oblastech vždy nemají takové štěstí.  Podle údajů UNICEF žije každé čtvrté dítě v zemích zasažených humanitární krizí a 75 milionů dětí proto v současné době nemůže navštěvovat školu. Přitom právě pro tyto děti  je vzdělání zcela klíčové. Nejde pouze o školní znalosti, které určují jejich budoucnost, ale také o čas strávený společně s vrstevníky, pocit bezpečí ve stabilním prostředí, odpočinek při mimoškolních aktivitách a o psychosociální podporu, která jim pomáhá vyrovnat se s traumatickými zážitky a stresem. Člověk v tísni (ČvT) se proto při své humanitární pomoci ve světě zaměřuje také na vzdělávání – na podporu dětí, učitelů a škol. Jen v roce 2016 Člověk v tísni v Sýrii, Iráku a na Ukrajině pomohl téměř 30 000 dětí a stovkám učitelů v podporovaných školách, dočasných vzdělávacích centrech a místech pro volnočasové aktivity.


Společné prohlášení českých humanitárních organizací k Světovému humanitárnímu dni #NotATarget

Společné prohlášení českých humanitárních organizací k Světovému humanitárnímu dni #NotATarget

16. srpna 2017

Loni bylo ve válkách výbušnými zbraněmi zabito nebo zraněno přes 32 000 lidí. I válka má svoje pravidla a české neziskové organizace vyzývají k jejich dodržování (Praha, 16. 8. 2017) Civilisté, nemocnice ani humanitární pracovníci nesmí být cílem útoků. Civilisté musí mít možnost opustit z bojových oblastí bezpečnou cestou a humanitární organizace musí mít přístup k civilistům v nouzi. Ano, i válka má svoje pravidla: jmenují se Ženevské konvence. Pracovníci českých humanitárních organizací bývají často po celém světě svědky jejich porušování většinou bojujících stran. Tragický dopad to má na civilisty, kteří v bojových oblastech žijí, ale také na humanitární pracovníky, jež jim v krizových oblastech pomáhají. V rámci Světového humanitárního dne proto ADRA, CARE Česká republika, Český červený kříž, Člověk v tísni, Diakonie ČCE, Charita Česká republika, Lékaři bez hranic a FoRS, jasně říkají: Civilisté a humanitární pracovníci nesmí být cílem ozbrojených útoků.


#NotATarget: Civilisté jsou stále častěji pod palbou.

#NotATarget: Civilisté jsou stále častěji pod palbou.

14. srpna 2017

Ve válkách jsme s nimi a i díky místním kolegům jsme loni pomohli více než 1,5 milionu lidí  Praha (14. srpna 2017) Zatímco miliony lidí prchají ze zemí, kde zuří válka, ve snaze najít bezpečné útočiště pro sebe a svou rodinu, daleko větší množství jich i přes neutuchající boje zůstává a jsou často oběťmi útoků. V roce 2016 bylo podle údajů UN ve válečných konfliktech zraněno nebo zabito výbušnými zbraněmi přes 32 000 civilistů, přičemž v 90 % k tomu došlo při útocích na obydlené civilní oblasti. Lidé, kteří měli štěstí a přežili, často museli opustit své domovy. V roce 2016 tak bylo kvůli ozbrojeným konfliktům ve světě nuceně vysídleno 65,6 milionů lidí, z toho celkem 40,3 milionu vnitřních uprchlíků, kteří zůstali ve své zemi. Toto číslo při tom stále stoupá. 


Venezuele hrozí stupňování násilí. Lidem chybí základní potraviny i léky. Protesty proti neúnosné situaci jsou brutálně potlačovány

Venezuele hrozí stupňování násilí. Lidem chybí základní potraviny i léky. Protesty proti neúnosné situaci jsou brutálně potlačovány

9. srpna 2017

9. 8. 2017 - Ve Venezuele, kdysi nejbohatším státě Jižní Ameriky, dnes žije přes 80% lidí pod hranicí chudoby. Situace se výrazně zhoršila za vlády prezidenta Nicolase Madura. Peníze ztrácejí hodnotu, lidem se nedostává základních potravin a léků. Zatímco stále důrazněji volají po vyvození důsledků pro režim, který ke krizi svými rozhodnutími přispěl, sílí umlčování kritických hlasů a zatýkání představitelů opozice.


Na Srí Lance zasažené povodněmi pomáháme s obnovou živobytí nebo čištěním vodních zdrojů

Na Srí Lance zasažené povodněmi pomáháme s obnovou živobytí nebo čištěním vodních zdrojů

24. července 2017

Silné přívalové deště způsobily na Srí Lance koncem května záplavy a sesuvy půdy, které zničily na 2 500 domů, a dalších téměř 16 000 jich poškodily. Tyto nejhorší povodně od roku 2003 postihly až 630 000 lidí, třetina z nich jsou děti. Zasaženo bylo 15 z 25 provincií Srí Lanky, nejhůře na tom byly okresy Galle, Kaluthara, Matara a Ratnapura na jihozápadě země. Člověk v tísni (ČvT)  spolu s partnery ACTED a HELVETAS z Alliance2015 začal jako jeden z prvních, díky prostředkům z Klubu přátel Člověka v tísni a humanitárního fondu Alliance2015, poskytovat pomoc v jednom z nejpostiženějších okresů – Ratnapura. V nejpostiženějších oblastech pomáháme s obnovou vodních zdrojů, poskytujeme místním obyvatelům drobné finanční granty na obnovu živobytí a nabízíme jim možnost výdělku při odklízení škod v rámci veřejných prací.


Před pěti lety zemřel za nevyjasněných okolností slavný kubánský disident Oswaldo Payá Sardiñas

Před pěti lety zemřel za nevyjasněných okolností slavný kubánský disident Oswaldo Payá Sardiñas

22. července 2017

Praha, 22. 7. 2017 - Před pěti lety, v horkém kubánském létě roku 2012, zahynul při autonehodě ve východokubánské provincii Granma disident a aktivista Oswaldo Payá Sardiñas. Na Kubě vyzýval k nenásilnému odporu vůči autoritativnímu komunistickému režimu a po vládě požadoval garanci základních lidských a občanských práv a svobod. Spolu s ním nehodu nepřežil další kubánský aktivista, Harold Cepero. 


Zemřel těžce nemocný disident Liou Siao-po. V Číně navazoval na Chartu 77

Zemřel těžce nemocný disident Liou Siao-po. V Číně navazoval na Chartu 77

14. července 2017

Praha, 14. 7. 2017 - Člověk v tísni vyjadřuje zármutek a hlubokou úctu čínskému disidentovi Liou Siao-poovi (61), který včera po letech věznění čínským režimem podlehl rakovině jater. Jeden z nejvýznamnějších čínských hlasů, volajících po dodržování základních práv, vyzýval i přes neustálé represe k dialogu a k nenásilnému odporu vůči komunistickému režimu a potlačování základních svobod. Člověk v tísni udělil Liou Siao-poovi v roce 2008 cenu Homo Homini za významný přínos v oblasti lidských práv.


Před 25 lety vznikl Člověk v tísni: jeho práce se mění

Před 25 lety vznikl Člověk v tísni: jeho práce se mění

23. června 2017

Před 25 lety se zformovala skupina válečných novinářů a dobrovolníků, kteří se rozhodli pomáhat v místech krizí. Ze skupinky nadšenců vyrostla organizace s osmnácti sty zaměstnanci pracujících ve 32 zemích s rozpočtem 1,7 miliard korun. Zaměřuje se dnes více na práci v Česku, kde stovky tisíc lidí upadly do těžkého zadlužení. Za dobu existence působila organizace v 54 zemích a pomohla více než 18 milionům lidí.  Výročí 25 let si připomene putovní výstavou, koncerty, webovými speciály či knihou rozhovorů.


Vietnam je jednou z nejméně svobodných zemí na světě

Vietnam je jednou z nejméně svobodných zemí na světě

6. června 2017

Praha, 6. 6. 2017 - Vietnamci tvoří třetí největší národnostní menšinu v České republice. Tolik se ale nemluví o tom, že je Vietnam zároveň jednou z nejméně svobodných zemí na světě. „Všechny mocenské složky ve Vietnamu jsou podřízeny Komunistické straně. Ta pod záminkou ochrany zájmů lidu potlačuje svobodu každého člověka,“ říká Sylva Horáková, zástupkyně ředitele Centra pro lidská práva a demokracii Člověka v tísni. 


novější Stránka
z 35
starší

Kontakt

Člověk v tísni, o. p. s.
Šafaříkova 635/24
120 00 Praha 2

IČ: 25 75 52 77
DIČ: CZ 25 75 52 77
E-mail: mail@clovekvtisni.cz
Tel: +420 226 200 400

Pro média
media@clovekvtisni.cz
Tel.: +420 222 350 811
Tel.: +420 777 787 943

Kontakt pro dárce
dary@clovekvtisni.cz
Tel.: 226 200 439

Další kontakty

O nás

Jak pomoci

Co děláme

Kde nás najdete

Naše další stránky

NAMA . Výrobky z Namibie

Projekt NAMA podporuje chráněnou dílnu Karas Huisen Crafts na jihu Namibie. Dílna dává práci a obživu asi padesáti ženám a jejich rozvětveným rodinám a vyrábí produkty z tradičních afrických materiálů. Jejich prodejem v České republice pomáhá projekt NAMA svobodným matkám a pěstounkám dětí, jejichž rodiče zemřeli na AIDS, nalézt sílu postavit se na vlastní nohy.

http://www.nama.cz/

Festival Jeden svět

Mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, který pořádá společnost Člověk v tísni, je v současnosti největším dokumentárním festivalem s tematikou lidských práv na světě.

http://www.jedensvet.cz

Rozvojovka

Předáváme informace o rozvojové pomoci a globálních problémech.

Pořádáme konference, vydáváme informační bulletin a pravidelné tématické přílohy v tisku, spolupracujeme s médii, odborníky i studenty, účastníme se hudebních festivalů s informačním stánkem, pořádáme výstavy, debaty, semináře a soutěže

http://www.rozvojovka.cz

Skutečný dárek

Sbírku Skutečná pomoc jsme založili, abychom mohli systematicky a efektivně pomáhat v chudších zemích světa. Chudoba a s ní spojené problémy rozvojového světa totiž ročně zabijí více lidí než přírodní katastrofy a války dohromady. To se navíc odehrává na okraji mediálního zájmu.

http://www.skutecnydarek.cz/

Program Migrace

Hlavním cílem programu je poskytovat veřejnosti objektivní informace o migraci v Česku prostřednictvím médií a dalších zdrojů informací, ale také bořit zaběhlé stereotypy o cizincích, a tak přispívat k lepšímu soužití imigrantů a většinové společnosti.

http://migration4media.net/

Varianty

Vzdělávací program Varianty společnosti Člověk v tísni nabízí více než deset let informační servis a metodickou podporu v oblasti interkulturního (IKV) a globálního rozvojového vzdělávání (GRV).

Hlavní cíle programu Varianty:

  • Podpora inkluzivního prostředí a otevřeného klimatu ve školách.
  • Výchova ke globálního zodpovědnosti.

http://www.varianty.cz/index.php

Jeden svět na školách

Vzdělávací program Jeden svět na školách je jedním z dlouhodobých projektů společnosti Člověk v tísni. Už dvanáct let přinášíme do škol dokumentární filmy a další audiovizuální materiály jako plnohodnotnou výukovou pomůcku.

Snažíme se současný svět a novodobou historii nejenom popisovat, ale především vykreslit v souvislostech.

http://www.jsns.cz/