Člověk v tísni
O nás
O nás
Jsme nevládní nezisková organizace vycházející z myšlenek humanismu, svobody, rovnosti a solidarity. Lidskou důstojnost a svobodu považujeme za základní hodnoty. Věříme, že lidé kdekoli na světě mají mít právo rozhodovat o svých životech a společně sdílet práva vyjádřená Všeobecnou deklarací lidských práv.
Usilujeme o otevřenou, informovanou, angažovanou a zodpovědnou společnost k problémům doma i za hranicemi naší země. Chceme se aktivně podílet na vytváření společnosti, ve které jsou kulturní, etnické, rasové a jiné odlišnosti zdrojem obohacení, a nikoli konfliktů.
Jsme součástí občanské společnosti. Naše činnost vychází z osobní iniciativy a aktivity stovek našich zaměstnanců a dobrovolníků, jak v České republice, tak v desítkách zemí, kde pracujeme a z důvěry a podpory, kterou pro svoji práci získáváme od jednotlivců, firem, vlád i mezinárodních institucí.
Oblasti a priority činnosti si určujeme sami, podle naléhavosti situace a podle našich reálných možností něco změnit. Nemůžeme pracovat všude, za podstatný považujeme skutečný dopad.
Člověk v tísni v číslech

Hledáte podklady pro seminární práci nebo chcete zjistit, kolik pomoci jsme poslali do konkrétního regionu?
Tiskové zprávy

Více než 33 000 lidí uprchlo před násilím z DR Kongo do Angoly. Člověk v tísni pomáhá se sanitací, hygienou a přístupem k vodě
4. září 2017
Dundo, 4. září 2017 - Násilí a etnické napětí v provincii Kasai v Demokratické republice Kongo donutilo více než 33 000 Konžanů hledat bezpečí v Angolské provincii Lunda Norte. Uprchlíci z Konga hovoří o ozbrojených bojích, sexuálním zneužívání a porušování základních lidských práv. Člověk v tísni působí v Angole už 11 let a ve třech provinciích se zaměřuje na vodu, hygienu a sanitaci, výživu, vzdělávání, zdraví a rozvoj občanské společnosti. Organizace se proto rozhodla pomoci řešit i nynější humanitární a krizi na severu země. Člověk v tísni uvolnil z humanitárního fondu Klubu přátel Člověka v tísni a na místo byli také vysláni dva humanitární pracovníci. Člověk v tísni ve spolupráci s UNICEF podporuje aktivity spojené s vodou, správnou hygienou a sanitací, které v konečném důsledku pomohou 7 200 lidí.

Vzdělávání zachraňuje dětské životy. V zemích zasažených válkou pomáháme s návratem dětí do školních tříd
29. srpna 2017
(Praha 29. 8. 2017) Stejně jako v České republice, také v Sýrii, Iráku nebo na Ukrajině začíná v září nový školní rok. Zatímco vysíláme naše děti do školních lavic, ve válečných oblastech vždy nemají takové štěstí. Podle údajů UNICEF žije každé čtvrté dítě v zemích zasažených humanitární krizí a 75 milionů dětí proto v současné době nemůže navštěvovat školu. Přitom právě pro tyto děti je vzdělání zcela klíčové. Nejde pouze o školní znalosti, které určují jejich budoucnost, ale také o čas strávený společně s vrstevníky, pocit bezpečí ve stabilním prostředí, odpočinek při mimoškolních aktivitách a o psychosociální podporu, která jim pomáhá vyrovnat se s traumatickými zážitky a stresem. Člověk v tísni (ČvT) se proto při své humanitární pomoci ve světě zaměřuje také na vzdělávání – na podporu dětí, učitelů a škol. Jen v roce 2016 Člověk v tísni v Sýrii, Iráku a na Ukrajině pomohl téměř 30 000 dětí a stovkám učitelů v podporovaných školách, dočasných vzdělávacích centrech a místech pro volnočasové aktivity.

Společné prohlášení českých humanitárních organizací k Světovému humanitárnímu dni #NotATarget
16. srpna 2017
Loni bylo ve válkách výbušnými zbraněmi zabito nebo zraněno přes 32 000 lidí. I válka má svoje pravidla a české neziskové organizace vyzývají k jejich dodržování (Praha, 16. 8. 2017) Civilisté, nemocnice ani humanitární pracovníci nesmí být cílem útoků. Civilisté musí mít možnost opustit z bojových oblastí bezpečnou cestou a humanitární organizace musí mít přístup k civilistům v nouzi. Ano, i válka má svoje pravidla: jmenují se Ženevské konvence. Pracovníci českých humanitárních organizací bývají často po celém světě svědky jejich porušování většinou bojujících stran. Tragický dopad to má na civilisty, kteří v bojových oblastech žijí, ale také na humanitární pracovníky, jež jim v krizových oblastech pomáhají. V rámci Světového humanitárního dne proto ADRA, CARE Česká republika, Český červený kříž, Člověk v tísni, Diakonie ČCE, Charita Česká republika, Lékaři bez hranic a FoRS, jasně říkají: Civilisté a humanitární pracovníci nesmí být cílem ozbrojených útoků.

#NotATarget: Civilisté jsou stále častěji pod palbou.
14. srpna 2017
Ve válkách jsme s nimi a i díky místním kolegům jsme loni pomohli více než 1,5 milionu lidí Praha (14. srpna 2017) Zatímco miliony lidí prchají ze zemí, kde zuří válka, ve snaze najít bezpečné útočiště pro sebe a svou rodinu, daleko větší množství jich i přes neutuchající boje zůstává a jsou často oběťmi útoků. V roce 2016 bylo podle údajů UN ve válečných konfliktech zraněno nebo zabito výbušnými zbraněmi přes 32 000 civilistů, přičemž v 90 % k tomu došlo při útocích na obydlené civilní oblasti. Lidé, kteří měli štěstí a přežili, často museli opustit své domovy. V roce 2016 tak bylo kvůli ozbrojeným konfliktům ve světě nuceně vysídleno 65,6 milionů lidí, z toho celkem 40,3 milionu vnitřních uprchlíků, kteří zůstali ve své zemi. Toto číslo při tom stále stoupá.

Venezuele hrozí stupňování násilí. Lidem chybí základní potraviny i léky. Protesty proti neúnosné situaci jsou brutálně potlačovány
9. srpna 2017
9. 8. 2017 - Ve Venezuele, kdysi nejbohatším státě Jižní Ameriky, dnes žije přes 80% lidí pod hranicí chudoby. Situace se výrazně zhoršila za vlády prezidenta Nicolase Madura. Peníze ztrácejí hodnotu, lidem se nedostává základních potravin a léků. Zatímco stále důrazněji volají po vyvození důsledků pro režim, který ke krizi svými rozhodnutími přispěl, sílí umlčování kritických hlasů a zatýkání představitelů opozice.
Ohlédnutí za 10 lety působení Člověka v..
Od: 14.09.2017 19:00
Angola;
Humanitární a rozvojová pomoc;

Více než 33 000 lidí uprchlo před násilím..
4. září 2017
Angola;
Humanitární a rozvojová pomoc;

Více než 33 000 lidí uprchlo před násilím..
4. září 2017
Angola;
Humanitární a rozvojová pomoc;

Vzdělávání zachraňuje dětské životy
29. srpna 2017
Irák; Sýrie; Ukrajina;
Humanitární a rozvojová pomoc;

Pomoc Člověka v tísni v Jižním Súdánu
6. února 2017
Jižní Súdán;
Humanitární a rozvojová pomoc;

15 let Člověka v tísni v Afghánistánu
23. ledna 2017
Afghánistán;
Humanitární a rozvojová pomoc;

Inkluze dětí - cizinců: Jak na to podle Britů
Od: 28.02.2017 17:30
Česká republika;
Vzdělání a osvěta;
Ohlédnutí za 10 lety působení Člověka v..
Od: 14.09.2017 19:00
Angola;
Humanitární a rozvojová pomoc;
- O nás
- Kontakty
- Napište nám
- Dary a dárcovství
- Vedení a provoz
- Humanitární a rozvojová sekce
- Vedení sekce
- Personální oddělení
- Provozní oddělení
- Účetní oddělení
- Rozvoj programů
- Regiony - Afrika
- Regiony - Asie
- Regiony - Transformační země (Moldávie, Rumunsko, Srbsko, Kosovo, Gruzie, Arménie)
- Regiony - Humanitární mise (Ukrajina, Sýrie/Turecko, Irák)
- Afghánistán
- Angola
- Arménie/Gruzie
- Barma
- DR Kongo
- Etiopie
- Filipíny
- Irák
- Jižní Súdán
- Kambodža
- Kosovo/Srbsko
- Moldavsko
- Mongolsko
- Nepál
- Rumunsko
- Srí Lanka
- Sýrie
- Ukrajina
- Rozvojovka
- Lidská práva
- Programy sociální integrace a pobočky v ČR
- Vedení programů sociální integrace
- Karlovy Vary
- Ústí nad Labem
- Praha
- Plzeň
- Olomouc
- Liberec
- Kladno
- Chomutov
- Bílina
- Festival Jeden svět
- Jeden svět na školách
- Langhans
- Varianty
- Vedení sekce
- Provoz a administrativa
- Interkulturní vzdělávání
- Globální rozvojové vzdělávání
- Inkluzivní vzdělávání
- Dětský klub Člověka v tísni
- Migrace
- Dárci a partneři
- Výroční zprávy
- Struktura organizace
- Jak hospodaříme
- Historie
- Řekli o nás
- Časté dotazy
- Publikace ke stažení
- Veřejné zakázky
- Média / Ke stažení