Člověk v tísni  Humanitární a rozvojová pomoc  Česká republika  Po povodních jsme pomohli 1169 rodinám, povodňový tým je stále v terénu

Po povodních jsme pomohli 1169 rodinám, povodňový tým je stále v terénu

Foto: Luboš Kotek

Praha (18. září 2013) – Člověk v tísni rozdělil lidem postiženým letošní povodní téměř polovinu prostředků, které shromáždil na kontě sbírky SOS Povodně 2013. Příspěvek na obnovu domácnosti dosud dostalo 1169 rodin, mezi které se rozdělilo 31 894 000 korun. Člověk v tísni díky podpoře od firemních i drobných dárců pomůže celkem bezmála 1400 rodinám. Příběhy některých z nich ukazuje i na výstavě komentovaných fotografií, která je až do 1.října k vidění v prostoru Langhans - Centru Člověka v tísni.

V postižených obcích na Mělnicku, Litoměřicku, Kolínsku, Ústecku a v Praze a okolí je stále 18 terénních pracovníků a jejich práce zdaleka nekončí. V mnoha případech se muselo týdny čekat, až budou domy vysušené a ukáže se plný rozsah škod nebo si lidé vyřídí pojistky. Pak teprve se mohlo rozhodnout o konkrétní pomoci. „Povodňová komise bude ještě rozhodovat kolem 230 případů vytopených rodin, do 460 domácností se naši terénní pracovníci opětovně vracejí a budeme zvažovat další příspěvek,“ říká vedoucí povodňového týmu ČvT Pavel Mandula s tím, že průměrná výše daru domácnostem byla v prvním kole rozhodování 25 461 korun.

Pomoc ČvT po povodních

Výše daru konkrétním rodinám se lišila a povodňová komise rozhodovala vždy na základě konkrétních potřeb domácností, které terénní pracovníci vždy osobně navštívili. „Při rozhodování o výši pomoci je důležitá míra poškození majetku, finanční možnosti domácnosti, sociální a zdravotní podmínky vyplavených lidí. Platí zde, že ti, kteří jsou na tom nejhůře, dostanou největší podporu,“ vysvětluje Pavel Mandula.

Nejpostiženější rodiny navštěvují terénní pracovníci opakovaně. Pokud domácnost využila první část daru efektivně, rozhoduje se v případě potřeby o další pomoci. „Lidé, u kterých budeme rozhodovat o dalším příspěvku, jsou většinou ve velmi složité sociální a finanční situaci a opravy jejich domů jsou daleko rozsáhlejší,“ vysvětluje zástupce vedoucího povodňového týmu Aleš Tomášek.

Terénní pracovníci nyní s lidmi v obcích uzavírají smlouvy o finančním daru, nabírají údaje od lidí, které se jim v minulých týdnech nepodařilo zastihnout, nebo navštěvují domácnosti kvůli druhému kolu rozhodování. Pět členů povodňového týmu se stará o rozhodování případů a administrativu.

Voda mi vzala postel, tak pořád spím na matraci

Intenzivní práce pokračují především v zatopených vesnicích a lidé často vzpomínají, jak je letošní povodeň zaskočila. „Teprve v neděli se tady rozkřiklo, že budou povodně, a už v pondělí ráno nás evakuovali,“ říká Roman Handlíř z Mlékojed. Nikdo z místních prý nevěřil, že letos přijde opět tolik vody. „Pár nejnutnějších věcí jsem ještě v noci zvládl vynosit do prvního patra, ale nešla elektřina a bylo málo času,“ vzpomíná Roman Handlíř.

Ani po dvou měsících od povodní mu netekla voda, proto se mladý automechanik chodil mýt a na záchod do místní hasičárny. Všechnu energii nyní směřuje k tomu, aby byl dům zase obyvatelný. „Zatím spím nahoře v patře na matraci, protože mi voda vzala i postel,“ říká Roman Handlíř. Do podzimu chce mít ale zrekonstruovaný alespoň jeden z pokojů, kuchyni, koupelnu a záchod. Člověk v tísni podpořil Romana Handlíře finančním darem určeným na rekonstrukci koupelny a vyplaveného přízemí.

Většinu zbývajících případů rozhodne povodňová komise ČvT do konce září, do konce roku by se potom mohlo protáhnout rozhodování těch nejpostiženějších domácností. Lidé v zatopených obcích budou dávat vše do pořádku o poznání déle. Podle terénních pracovníků jde v mnoha případech obnova po velké vodě jen pomalu, protože lidé denně dojíždí do práce a na opravy a uklízení mají jen víkendy.

Snad stihneme do zimy vysušit

To je i případ Petry Podhajské ze Starých Ouholic, která žije v domku sama se dvěma dcerami. „Bylo štěstí, že letos přišla povodeň už v červnu. Díky tomu snad stihneme dům do zimy vysušit, aby nepopraskal,“ říká Petra Podhajská. Povodeň dobře zná. Vyplavená byla už v roce 2002 a stejně jako tehdy měla letos v domě po pás vody. S úklidem jí pomohly děti, rodiče i bratr.

Podle terénních pracovníků byli lidé na letošní povodeň lépe připraveni. „Lidé většinou věděli, co mají dělat a byli lépe pojištěni. Obce navíc často měly svoje povodňová konta a mohly lidem pomoct jednorázovou částkou,“ říká Pavel Mandula. Práci Člověka v tísni si pochvaluje například starosta Hořína Jaroslav Vrba. Letošní velká voda přetekla povodňové hráze u jeho obce o 25 centimetrů, zaplavila 141 domů a všichni obyvatelé museli být evakuováni.

„Chtěl bych poděkovat všem, kteří nám následně pomohli, a speciálně vyzdvihnout pomoc, již jednotlivé rodiny obdržely od Člověka v tísni. Po první vlně úklidu pro nás bylo důležité, že v obci dlouhodobě pracuje nezisková organizace, která podporuje lidi při obnově jejich bydlení. Oceňujeme, s jakou péčí a zodpovědností řeší jednotlivé případy,“ napsal Jaroslav Vrba.

Na kontě sbírky SOS Povodně 2013 se dosud sešlo 70,7 milionu korun od stovek firemních i drobných dárců. Pomoc by nebyla možná ani bez smluvních partnerů Aktion Deutschland Hilft a CARE.

Děkujeme všem dárcům:

1 000 000 Kč a více

Aktion Deutschland Hilft, Candoris, CARE, Internet Mall (sbírka zaměstnanců), Kroftová Marta, Nadace Telefónica a zaměstnanci Telefónica Czech Republic, Penny market, Řízení letového provozu ČR, Sbírka Českého rozhlasu „Pomáhejte s námi“, Škoda auto a zaměstnanci Škoda auto, UniCredit Bank

500 000 Kč a více

Billa, Česká spořitelna, Český aeroholding a jeho zaměstnanci, ČSOB, Nadace Crocodille, Nadace Vodafone, Nadační fond AVAST, Pražská energetika, Pražská teplárenská, SAZKA, Taipei Economic and Cultural Office

100 000 Kč a více

A1-Transport & Logistic, ABB, Agrodružstvo Brázdim, Allianz nadační fond, AUSTROMAR obchodní a dopravní, AVEKO Servomotory, AXA Česká republika, Citibank Europe, ČEB, Česká pojišťovna, ČNB – sbírka zaměstnanců, Deutsche Bank, Ernst & Young, EURO NÁŘADÍ, Exportní garanční a pojišťovací společnost, FELIX a spol. advokátní kancelář, Geneva Consulting Finance, GENICZECH-M, GEO Group, Glatzová Vladimíra, HSBC Bank, Chvátalová Jitka, Ireks Enzyma, Kodrle Tomáš, Kooperativa pojišťovna, KPMG Česká republika, Lučební závody Draslovka, Město Mohelnice, METRANS, Nadace ČEZ, OSC, Průmstav, REN Power CZ, Rosenberg Ivan, Siemens, Spoustová Olga, Vlásek Josef, WEISS TECHNIK Praha

50 000 Kč a více

ANAG, ANO 2011, ASICentrum, AURA, Benet Automotive, BEXTRA, Bilfinger Babcock, BOHEXIM GLASS, Brázdil Jan, Česká televize – sbírka zaměstnanců, ELNIKA PLUS, EMERSON Process Management, ESTEC, HAVEL, HOLÁSEK & PARTNERS, Chlumská Milena, IBI, IFER – Monitoring and Mapping Solutions Ltd., INGENICO CZ, Isolit-Bravo, J&T Banka, Jehnička Jiří, Knapp Petr, Kubík, Kubištová Míla, Laichman Libor, Mareš Ivo, Městská část Praha – Dolní Měcholupy, MetLife pojišťovna, MISSIVA, MONTS, Mošnová Milada, Pospíšilová Helena, Rychlý Tomáš, Říha Pavel, SAS Institute ČR, Smičková Hana, STAVTRANS, STAVUM, STROJSERVIS Praha, Šachl Jindřich, Škoda Bohdan, Štichhauerová Kateřina, Tichý Tomáš, Vávra Michal, VEXTA, Vrba Ilja, Vyroubal Krajhanzl Školout, Wood & Company Investiční společnost.

Děkujeme všem našim významným dárcům za podporu. Děkujeme také tisícům dárců, jejichž jména jsme zde nemohli z důvodu omezeného prostoru uveřejnit a kteří přispěli finanční, materiální pomocí či prací. Zvláštní poděkování patří členům a členkám Klubu přátel Člověka v tísni, jejichž příspěvky nám umožnily vypravit první zásilky pomoci.

Děkujeme firmám TPCA, Hyundai, Škoda Auto, Porsche Praha-Prosek a Hertz za zapůjčení automobilů. 

Sbírka SOS Povodně 2013

Veřejnou sbírku SOS Povodně 2013 otevřel ČvT v neděli 2. června. ČvT zároveň na okamžitou pomoc obětem povodní uvolnil 500 000 korun z humanitárního fondu Klubu přátel Člověka v tísni. Na svém webu  ČvT připravil stránku SOS Povodně 2013 se všemi užitečnými kontakty i příručkou pro domácnosti zasažené povodní. Zároveň se každý může podívat do zpráv o využití prostředků na povodňových sbírkách v roce 2002, 2009 a 2010.                                                                         

Sdílejte nás:

Další...

Člověk v tísni odstartoval sérii protipovodňových přednášek

Člověk v tísni odstartoval sérii..

12. listopadu 2015
Česká republika;
Humanitární a rozvojová pomoc; Sociální práce;

Článek
ČR by měla podpořit kroky EU namířené proti ruskému vojenskému angažmá

ČR by měla podpořit kroky EU namířené..

2. září 2014
Česká republika; Rusko; Ukrajina;
Humanitární a rozvojová pomoc;

Článek
Kolegové z Gruzie, Arménie, Mongolska i Moldavska na festivalu Jeden svět

Kolegové z Gruzie, Arménie, Mongolska i..

12. března 2014
Arménie; Česká republika; Gruzie; Irák; Moldavsko; Mongolsko;
Humanitární a rozvojová pomoc;

Galerie

Úsměvy 2013

Úsměvy 2013

19. prosince 2013
Afghánistán; Česká republika; DR Kongo; Etiopie;
Humanitární a rozvojová pomoc; Lidská práva; Sociální práce;

Galerie
Půl roku od povodní: Náprava škod ještě není u konce

Půl roku od povodní: Náprava škod ještě..

28. listopadu 2013
Česká republika;
Humanitární a rozvojová pomoc;

Článek
Přijďte na humanitární kongres do Olomouce!

Přijďte na humanitární kongres do Olomouce!

4. října 2013
Česká republika;
Humanitární a rozvojová pomoc;

Článek

Člověk v tísni odstartoval sérii protipovodňových přednášek

Člověk v tísni odstartoval sérii..

12. listopadu 2015
Česká republika;
Humanitární a rozvojová pomoc; Sociální práce;

Článek
ČR by měla podpořit kroky EU namířené proti ruskému vojenskému angažmá

ČR by měla podpořit kroky EU namířené..

2. září 2014
Česká republika; Rusko; Ukrajina;
Humanitární a rozvojová pomoc;

Článek
Půl roku od povodní: Náprava škod ještě není u konce

Půl roku od povodní: Náprava škod ještě..

28. listopadu 2013
Česká republika;
Humanitární a rozvojová pomoc;

Článek

Přijďte na humanitární kongres do Olomouce!

Přijďte na humanitární kongres do Olomouce!

4. října 2013
Česká republika;
Humanitární a rozvojová pomoc;

Článek
Po povodních jsme pomohli 1169 rodinám, povodňový tým je stále v terénu

Po povodních jsme pomohli 1169 rodinám,..

18. září 2013
Česká republika;
Humanitární a rozvojová pomoc;

Článek
Český rozhlas přispěl na konto SOS Povodně 4,5 milionu korun

Český rozhlas přispěl na konto SOS Povodně..

2. srpna 2013
Česká republika;
Humanitární a rozvojová pomoc;

Článek

Kolegové z Gruzie, Arménie, Mongolska i Moldavska na festivalu Jeden svět

Kolegové z Gruzie, Arménie, Mongolska i..

12. března 2014
Arménie; Česká republika; Gruzie; Irák; Moldavsko; Mongolsko;
Humanitární a rozvojová pomoc;

Galerie
Úsměvy 2013

Úsměvy 2013

19. prosince 2013
Afghánistán; Česká republika; DR Kongo; Etiopie;
Humanitární a rozvojová pomoc; Lidská práva; Sociální práce;

Galerie
Pomoc ČvT po povodních

Pomoc ČvT po povodních

18. září 2013
Česká republika;
Humanitární a rozvojová pomoc;

Galerie

Podívejte se, jak rozvážíme humanitární pomoc

Podívejte se, jak rozvážíme humanitární pomoc

8. června 2013
Česká republika;
Humanitární a rozvojová pomoc;

Galerie
Pomoc ČvT při povodních na Kolínsku

Pomoc ČvT při povodních na Kolínsku

5. června 2013
Česká republika;
Humanitární a rozvojová pomoc;

Galerie
Pomoc ČvT při povodních na Trutnovsku

Pomoc ČvT při povodních na Trutnovsku

5. června 2013
Česká republika;
Humanitární a rozvojová pomoc;

Galerie

SOS Povodně 2013

SOS Povodně 2013

5. června 2013
Česká republika;
Humanitární a rozvojová pomoc;

Video
novější Stránka
z 4
starší
Více novinek
Odběr RSS

Jak hospodaříme?

Jak hospodaříme?


5 věcí rozhoduje

5 věcí rozhoduje


Evropský rok pro rozvoj

Evropský rok pro rozvojKontakt

Člověk v tísni, o. p. s.
Šafaříkova 635/24
120 00 Praha 2

IČ: 25 75 52 77
DIČ: CZ 25 75 52 77
E-mail: mail@clovekvtisni.cz
Tel: +420 226 200 400

Pro média
media@clovekvtisni.cz
Tel.: +420 222 350 811
Tel.: +420 777 787 943

Kontakt pro dárce
dary@clovekvtisni.cz
Tel.: 226 200 439

Další kontakty

O nás

Jak pomoci

Co děláme

Kde nás najdete

Naše další stránky

Jeden svět na školách

Vzdělávací program Jeden svět na školách je jedním z dlouhodobých projektů společnosti Člověk v tísni. Už dvanáct let přinášíme do škol dokumentární filmy a další audiovizuální materiály jako plnohodnotnou výukovou pomůcku.

Snažíme se současný svět a novodobou historii nejenom popisovat, ale především vykreslit v souvislostech.

http://www.jsns.cz/

NAMA . Výrobky z Namibie

Projekt NAMA podporuje chráněnou dílnu Karas Huisen Crafts na jihu Namibie. Dílna dává práci a obživu asi padesáti ženám a jejich rozvětveným rodinám a vyrábí produkty z tradičních afrických materiálů. Jejich prodejem v České republice pomáhá projekt NAMA svobodným matkám a pěstounkám dětí, jejichž rodiče zemřeli na AIDS, nalézt sílu postavit se na vlastní nohy.

http://www.nama.cz/

Rozvojovka

Předáváme informace o rozvojové pomoci a globálních problémech.

Pořádáme konference, vydáváme informační bulletin a pravidelné tématické přílohy v tisku, spolupracujeme s médii, odborníky i studenty, účastníme se hudebních festivalů s informačním stánkem, pořádáme výstavy, debaty, semináře a soutěže

http://www.rozvojovka.cz

Program Migrace

Hlavním cílem programu je poskytovat veřejnosti objektivní informace o migraci v Česku prostřednictvím médií a dalších zdrojů informací, ale také bořit zaběhlé stereotypy o cizincích, a tak přispívat k lepšímu soužití imigrantů a většinové společnosti.

http://migration4media.net/

Skutečný dárek

Sbírku Skutečná pomoc jsme založili, abychom mohli systematicky a efektivně pomáhat v chudších zemích světa. Chudoba a s ní spojené problémy rozvojového světa totiž ročně zabijí více lidí než přírodní katastrofy a války dohromady. To se navíc odehrává na okraji mediálního zájmu.

http://www.skutecnydarek.cz/

Festival Jeden svět

Mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, který pořádá společnost Člověk v tísni, je v současnosti největším dokumentárním festivalem s tematikou lidských práv na světě.

http://www.jedensvet.cz

Varianty

Vzdělávací program Varianty společnosti Člověk v tísni nabízí více než deset let informační servis a metodickou podporu v oblasti interkulturního (IKV) a globálního rozvojového vzdělávání (GRV).

Hlavní cíle programu Varianty:

  • Podpora inkluzivního prostředí a otevřeného klimatu ve školách.
  • Výchova ke globálního zodpovědnosti.

http://www.varianty.cz/index.php