Člověk v tísni  Humanitární a rozvojová pomoc  Nepál  Školačky v Nepálu se nebojí bránit svá práva

Školačky v Nepálu se nebojí bránit svá práva

Foto: Člověk v tísni

„Připadalo mi, že když se neozveme, povede to jen k dalším problémům,“ říká šestnáctiletá Maya. „Cítila jsem, že se musím nějak vyjádřit, že to ochrání jak mě, tak moje kamarádky a další mladší holky, které s námi chodí do školy.“ Maya právě dokončila osmou třídu v oblasti, která byla před dvěma lety silně zasažena zemětřesením. Jeden z jejích učitelů bil mladá děvčata jen proto, že měla chyby v domácích úkolech. Také sexuálně obtěžoval starší dívky, měl k nim nevhodné poznámky a dokonce je osahával.

Ačkoliv dívky celou věc oznámily ředitelce, žádný postih z toho pro učitele nevyplynul, protože měl velmi dobré známosti v politice. Dívkám tak nezbylo nic jiného, než vzít věci do vlastních rukou – na protest začaly stávkovat.

„Plánovaly jsme na protest zavřít školu na celý den, aby si učitel uvědomil, co provedl,“ vysvětluje Maya. „Kamarádky navrhovaly, aby stávkovala jen naše třída, ale já považovala za správné zavřít celou školu.“ Maya vysvětlila mladším spolužačkám, že musí protestovat kvůli vlastní bezpečnosti, a také aby ukázaly učiteli, že to myslí opravdu vážně.

Workshopy učí dívky, jak se bránit

Maya měla možnost diskutovat o svých právech a jejich obraně už na workshopu Her Turn, který absolvovala ve škole před pár lety. Na workshopu se naučila, jaké různé formy může násilí mít, a zároveň, jak před ním místní zákony chrání dívky, jako je ona. Dozvěděla se také, na koho se může v případě potřeby obrátit.

Program Her Turn

Člověk v tísni (ČvT)  a Hamro Palo, partner ČvT, zajišťovali workshopy Her Turn v rurálních oblastech Nepálu díky projektu financovanému prostřednictvím UK AID v konsorciu s CARE. Jedním z cílů workshopu bylo zvýšení sebevědomí děvčat a jejich odolnosti vůči násilí. Maye a jejím kamarádkám se účast později velmi vyplatila.

Po ukončení série workshopů děvčata založila dívčí výbory, aby mohla pokračovat v šíření povědomí o těchto problémech i mezi ostatními. Výbory byly vždy podporovány mentorkou, nejčastěji mladou ženou z vesnice, která předtím vedla úvodní trénink. Stávkující dívky uvedly, že jejich mentorka je neustále utvrzovala v tom, aby netolerovaly fyzické zneužívání a v případě potřeby ho okamžitě nahlásily.

Do protestů se zapojili i chlapci

Když se o protestu dozvěděli jejich spolužáci, spousta z nich se do stávky zapojila společně s nimi. Osmnáctiletý Kumar vysvětluje: „Učitelství je respektovaná profese, ale projevy násilí jsou ostudné a nepřípustné.“ Kumar říká, že kluci za spolužačkami stojí a chtějí jim v kampani pomáhat. Přesto ne všichni stávku podpořili. Někteří se báli, že kdyby učitele propustili, bude pro ně těžší projít sítem zkoušek.

Řídící výbor školy uspořádal krátce po protestu několik setkání s ředitelkou, učiteli a dívčím výborem. Schůzky nakonec vedly k tomu, že se učitel dívkám omluvil, ale díky svým politickým konexím nebyl ze školy propuštěn. Od té doby se nedopustil dalšího zneužívání.

Uvedená situace ilustruje, jak těžká může být obrana proti zneužívání v kontextu malých vesnic, kde panují velmi zkostnatělé společenské normy a hierarchická struktura.

Případy zneužívání nejsou ojedinělé

Případ Mayi a jejích kamarádek není bohužel v Nepálu ničím neobvyklým. Podle studie z roku 2014, publikované ICRW a PLAN International, 44 % studentů se někdy cítilo v ohrožení ve své vlastní škole, 13 % bylo obětí nějaké formy obtěžování ze strany učitelů, a 19 % cítilo nebezpečí sexuálního zneužití učitelem. Ve stejné studii zhruba 60 % studentů uvedlo, že bylo přímým účastníkem nějaké formy fyzického násilí přímo ve škole a 9 % studentů zažilo sexuální násilí v posledních šesti měsících. Studenti ve věkové skupině 15-17 let se setkávali s násilím vůči chlapcům i dívkám zhruba ve stejném poměru, mladší děti ve věku 12-14 let hovořily častěji o obtěžování chlapců.

Případ Mayi a jejích kamarádek odhaluje množství výzev v oblasti vytváření bezpečného prostředí na školách. Je zřejmé, že v zemích jako je Nepál, kde je společnost založena na tradičních hodnotách, pevné hierarchii a striktní disciplíně, může být velmi složité dovolat se spravedlnosti. Není zvykem, že děti se vymezují proti starším - když někdo takto hrubě naruší společenskou hierarchii, může to pro něj mít velmi nepříjemné následky.

Mayin příběh dokazuje, že děvčata mohou být vůdčími osobnostmi a případně nastartovat velkou společenskou změnu. „V průběhu protestu jsme byly sebevědomé. Jsme opravdu pyšné na to, co jsme dokázaly,“ vzpomíná jedna ze členek dívčího výboru. „Udělaly jsme další krok k ochraně dívek v naší škole.“

Jména uvedená v článku byla změněna.

 

Autor: Aleksandra Perczynska

Sdílejte nás:

Další...

Povodně v Nepálu 2017

Povodně v Nepálu 2017

23. srpna 2017
Nepál;
Humanitární a rozvojová pomoc;

Galerie
Záplavy v Nepálu postihly přes 336 000 lidí. Člověk v tísni uvolnil na pomoc obětem živelní katastrofy půl milionu korun

Záplavy v Nepálu postihly přes 336 000..

23. srpna 2017
Nepál;
Humanitární a rozvojová pomoc;

Článek
Falešné sliby: 12 000 nepálských dívek je ročně prodáno do zahraničí pro účely sexuálního byznysu

Falešné sliby: 12 000 nepálských dívek je..

28. července 2017
Nepál;
Humanitární a rozvojová pomoc;

Článek

Program Her Turn

Program Her Turn

23. června 2017
Nepál;
Humanitární a rozvojová pomoc;

Galerie
Školačky v Nepálu se nebojí bránit svá práva

Školačky v Nepálu se nebojí bránit svá práva

23. června 2017
Nepál;
Humanitární a rozvojová pomoc;

Článek
Distribuce pomoci a materiálu na obnovu obydlí lidem zasaženým zemětřesením

Distribuce pomoci a materiálu na obnovu..

24. dubna 2017
Nepál;
Humanitární a rozvojová pomoc;

Galerie

Záplavy v Nepálu postihly přes 336 000 lidí. Člověk v tísni uvolnil na pomoc obětem živelní katastrofy půl milionu korun

Záplavy v Nepálu postihly přes 336 000..

23. srpna 2017
Nepál;
Humanitární a rozvojová pomoc;

Článek
Falešné sliby: 12 000 nepálských dívek je ročně prodáno do zahraničí pro účely sexuálního byznysu

Falešné sliby: 12 000 nepálských dívek je..

28. července 2017
Nepál;
Humanitární a rozvojová pomoc;

Článek
Školačky v Nepálu se nebojí bránit svá práva

Školačky v Nepálu se nebojí bránit svá práva

23. června 2017
Nepál;
Humanitární a rozvojová pomoc;

Článek

Dva roky po zemětřesení Člověk v tísni pomáhá Nepálcům s obnovou živobytí

Dva roky po zemětřesení Člověk v tísni..

24. dubna 2017
Nepál;
Humanitární a rozvojová pomoc;

Článek
Rekonstrukce cest a obnova života v bývalém epicentru nepálského zemětřesení

Rekonstrukce cest a obnova života v..

3. dubna 2017
Nepál;
Humanitární a rozvojová pomoc;

Článek
O Vánocích se rozdalo více než 30 000 dárků. Nejvíc se prodalo kuřat a koz.

O Vánocích se rozdalo více než 30 000..

5. ledna 2017
Kambodža; Nepál;
Humanitární a rozvojová pomoc;

Článek

Povodně v Nepálu 2017

Povodně v Nepálu 2017

23. srpna 2017
Nepál;
Humanitární a rozvojová pomoc;

Galerie
Program Her Turn

Program Her Turn

23. června 2017
Nepál;
Humanitární a rozvojová pomoc;

Galerie
Distribuce pomoci a materiálu na obnovu obydlí lidem zasaženým zemětřesením

Distribuce pomoci a materiálu na obnovu..

24. dubna 2017
Nepál;
Humanitární a rozvojová pomoc;

Galerie

Programy na obnovu země a živobytí obyvatel

Programy na obnovu země a živobytí obyvatel

24. dubna 2017
Nepál;
Humanitární a rozvojová pomoc;

Galerie

3. dubna 2017
Nepál;
Humanitární a rozvojová pomoc;

Galerie
Učíme dívky v Lepraku

Učíme dívky v Lepraku

20. prosince 2016
Nepál;
Humanitární a rozvojová pomoc;

Galerie

novější Stránka
z 6
starší
Více novinek
Odběr RSS

Jak hospodaříme?

Jak hospodaříme?


5 věcí rozhoduje

5 věcí rozhoduje


Evropský rok pro rozvoj

Evropský rok pro rozvojKontakt

Člověk v tísni, o. p. s.
Šafaříkova 635/24
120 00 Praha 2

IČ: 25 75 52 77
DIČ: CZ 25 75 52 77
E-mail: mail@clovekvtisni.cz
Tel: +420 226 200 400

Pro média
media@clovekvtisni.cz
Tel.: +420 222 350 811
Tel.: +420 777 787 943

Kontakt pro dárce
dary@clovekvtisni.cz
Tel.: 226 200 439

Další kontakty

O nás

Jak pomoci

Co děláme

Kde nás najdete

Naše další stránky

Skutečný dárek

Sbírku Skutečná pomoc jsme založili, abychom mohli systematicky a efektivně pomáhat v chudších zemích světa. Chudoba a s ní spojené problémy rozvojového světa totiž ročně zabijí více lidí než přírodní katastrofy a války dohromady. To se navíc odehrává na okraji mediálního zájmu.

http://www.skutecnydarek.cz/

Varianty

Vzdělávací program Varianty společnosti Člověk v tísni nabízí více než deset let informační servis a metodickou podporu v oblasti interkulturního (IKV) a globálního rozvojového vzdělávání (GRV).

Hlavní cíle programu Varianty:

  • Podpora inkluzivního prostředí a otevřeného klimatu ve školách.
  • Výchova ke globálního zodpovědnosti.

http://www.varianty.cz/index.php

Festival Jeden svět

Mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, který pořádá společnost Člověk v tísni, je v současnosti největším dokumentárním festivalem s tematikou lidských práv na světě.

http://www.jedensvet.cz

Program Migrace

Hlavním cílem programu je poskytovat veřejnosti objektivní informace o migraci v Česku prostřednictvím médií a dalších zdrojů informací, ale také bořit zaběhlé stereotypy o cizincích, a tak přispívat k lepšímu soužití imigrantů a většinové společnosti.

http://migration4media.net/

NAMA . Výrobky z Namibie

Projekt NAMA podporuje chráněnou dílnu Karas Huisen Crafts na jihu Namibie. Dílna dává práci a obživu asi padesáti ženám a jejich rozvětveným rodinám a vyrábí produkty z tradičních afrických materiálů. Jejich prodejem v České republice pomáhá projekt NAMA svobodným matkám a pěstounkám dětí, jejichž rodiče zemřeli na AIDS, nalézt sílu postavit se na vlastní nohy.

http://www.nama.cz/

Rozvojovka

Předáváme informace o rozvojové pomoci a globálních problémech.

Pořádáme konference, vydáváme informační bulletin a pravidelné tématické přílohy v tisku, spolupracujeme s médii, odborníky i studenty, účastníme se hudebních festivalů s informačním stánkem, pořádáme výstavy, debaty, semináře a soutěže

http://www.rozvojovka.cz

Jeden svět na školách

Vzdělávací program Jeden svět na školách je jedním z dlouhodobých projektů společnosti Člověk v tísni. Už dvanáct let přinášíme do škol dokumentární filmy a další audiovizuální materiály jako plnohodnotnou výukovou pomůcku.

Snažíme se současný svět a novodobou historii nejenom popisovat, ale především vykreslit v souvislostech.

http://www.jsns.cz/