Člověk v tísni  Humanitární a rozvojová pomoc  Moldavsko  Jako v Kafkově Zámku aneb Cesta za moldavským pasem

Jako v Kafkově Zámku aneb Cesta za moldavským pasem

Foto:

Jako držitel vnitřního pasu Podněsterské Moldavské republiky, která je mezinárodně stále uznávaná jako součást Moldavské republiky, jsem si neuměl představit, na jaké problémy narazím při své snaze vyřídit si právě moldavské osobní doklady.

S procedurou jsem začal více než půl roku před plánovaným odjezdem z Podněstří. V červnu 2013 jsem se obrátil na oddělení evidence obyvatel („registru“) v obci Varnica, na moldavské straně hranic mezi Moldavskem a Podněstřím, s cílem vytvořit si seznam dokumentů potřebných pro vyřízení dokladů občana Moldavské republiky. Tam mě však odkázali na registr ve městě Benděry, na podněsterské straně hranic, s odvoláním na to, že bez moldavského občanství není možné doklady vyřídit. V benděrském registru mi předložili seznam dokumentů potřebných pro udělení občanství Moldavské republiky a pro získání příslušných dokladů. Seznam dokumentů byl úctyhodný a jejich shromažďování mi zabralo téměř tři měsíce.

Když jsem měl všechny papíry pohromadě, ještě další dva měsíce mě honili po matričních úřadech a archivech, až mi – pouze ústně – oznámili, že má registrace na území Moldavské republiky není možná. Narodil jsem se totiž na území mezinárodně neuznaného Podněstří a všechny mé doklady jsou vydány jeho orgány, tudíž jsou v Moldavsku právně neplatné. A zároveň nemám žádné moldavské příbuzné první ani druhé kategorie, kteří by mohli potvrdit mou totožnost.

Obešel jsem všechny úřady, které mají co do činění s evidencí obyvatelstva: od státního archivu po úřad pro reintegraci. Obracel jsem se na místní i mezinárodní organizace na ochranu práv, vyměnil několik právníků, téměř nikdo neodmítl pomoc, ale věci se přesto nepohnuly z mrtvého bodu. Dál obíhám kolečka a je to stále totéž: pro vystavení dokladů potřebuji občanství, k získání občanství potřebuji rodný list a k rodnému listu je zapotřebí výpis z matriky narození. Aby matriční úřad tento výpis o narození přijal a nostrifikoval, je potřeba vyplnit formulář č. 9, k tomu je ovšem nutný doklad potvrzující totožnost. Mé „znovuzrození“ je plné takovýchto uzavřených kruhů, v nichž se cítím spíše jako pingpongový míček odrážený jednotlivými úřady.

Není v tom žádný zlý úmysl a nic osobního, všechno je v mezích zákona, takový je zkrátka úřední postup. Projeví účast, řeknou, že je to pro ně neobvyklý případ, ale prakticky se nic neděje. Říkají, že se musí změnit systém, aby to příště ti, co se potýkají s podobnými problémy, měli jednodušší. Přitom vysvětlují, že systém se mění velmi pomalu a neochotně a že to pro mě nevěstí nic dobrého. Vrátit se domů z pochopitelných důvodů nemůžu (viz text z březnového žurnálu – pozn. red.). V Moldavsku nemám nárok ani na základní práva a svobody prostě proto, že oficiálně neexistuji. A řešení je stále v nedohlednu. Tahle kauza silně ovlivnila mé vnímání života. Jeden systém se tě snaží využít, semlít a podřídit si, druhý se na tebe prostě vykašle. Přitom nejde o hrubiánství, vůbec ne. Pozorně člověka vyslechnou, účastně pokývají hlavou, zoufale rozhodí rukama… všechno naráží na zákon, který každou podobnou snahu odsuzuje k neúspěchu.

P.S.: Na jaře roku 2016, po dvou letech snažení, soud rozhodl, že Sergej Bondarev, kterého po celou dobu podporoval i Člověk v tísni, má právo na to, aby mu byly vystaveny moldavské doklady.

Přihlašte se a budete pravidelně dostávat Východoevropský žurnál:

 

 

Autor: Sergej Bondarev

Sdílejte nás:

Další...

Nejen Alexej se v Moldavsku rozhodl přejít na ekologické zemědělství

Nejen Alexej se v Moldavsku rozhodl přejít..

24. října 2016
Moldavsko;
Humanitární a rozvojová pomoc;

Článek
Kolegové z Gruzie, Arménie, Mongolska i Moldavska na festivalu Jeden svět

Kolegové z Gruzie, Arménie, Mongolska i..

12. března 2014
Arménie; Česká republika; Gruzie; Irák; Moldavsko; Mongolsko;
Humanitární a rozvojová pomoc;

Galerie
Nejen Alexej se v Moldavsku rozhodl přejít na ekologické zemědělství

Nejen Alexej se v Moldavsku rozhodl přejít..

24. října 2016
Moldavsko;
Humanitární a rozvojová pomoc;

Článek
Kolegové z Gruzie, Arménie, Mongolska i Moldavska na festivalu Jeden svět

Kolegové z Gruzie, Arménie, Mongolska i..

12. března 2014
Arménie; Česká republika; Gruzie; Irák; Moldavsko; Mongolsko;
Humanitární a rozvojová pomoc;

Galerie
novější Stránka
z 1
starší
Více novinek
Odběr RSS
Chci pomoci

Jak hospodaříme?

Jak hospodaříme?


5 věcí rozhoduje

5 věcí rozhoduje


Evropský rok pro rozvoj

Evropský rok pro rozvojKontakt

Člověk v tísni, o. p. s.
Šafaříkova 635/24
120 00 Praha 2

IČ: 25 75 52 77
DIČ: CZ 25 75 52 77
E-mail: mail@clovekvtisni.cz
Tel: +420 226 200 400

Pro média
media@clovekvtisni.cz
Tel.: +420 222 350 811
Tel.: +420 777 787 943

Kontakt pro dárce
dary@clovekvtisni.cz
Tel.: 226 200 439

Další kontakty

O nás

Jak pomoci

Co děláme

Kde nás najdete

Naše další stránky

Varianty

Vzdělávací program Varianty společnosti Člověk v tísni nabízí více než deset let informační servis a metodickou podporu v oblasti interkulturního (IKV) a globálního rozvojového vzdělávání (GRV).

Hlavní cíle programu Varianty:

  • Podpora inkluzivního prostředí a otevřeného klimatu ve školách.
  • Výchova ke globálního zodpovědnosti.

http://www.varianty.cz/index.php

Skutečný dárek

Sbírku Skutečná pomoc jsme založili, abychom mohli systematicky a efektivně pomáhat v chudších zemích světa. Chudoba a s ní spojené problémy rozvojového světa totiž ročně zabijí více lidí než přírodní katastrofy a války dohromady. To se navíc odehrává na okraji mediálního zájmu.

http://www.skutecnydarek.cz/

Jeden svět na školách

Vzdělávací program Jeden svět na školách je jedním z dlouhodobých projektů společnosti Člověk v tísni. Už dvanáct let přinášíme do škol dokumentární filmy a další audiovizuální materiály jako plnohodnotnou výukovou pomůcku.

Snažíme se současný svět a novodobou historii nejenom popisovat, ale především vykreslit v souvislostech.

http://www.jsns.cz/

NAMA . Výrobky z Namibie

Projekt NAMA podporuje chráněnou dílnu Karas Huisen Crafts na jihu Namibie. Dílna dává práci a obživu asi padesáti ženám a jejich rozvětveným rodinám a vyrábí produkty z tradičních afrických materiálů. Jejich prodejem v České republice pomáhá projekt NAMA svobodným matkám a pěstounkám dětí, jejichž rodiče zemřeli na AIDS, nalézt sílu postavit se na vlastní nohy.

http://www.nama.cz/

Program Migrace

Hlavním cílem programu je poskytovat veřejnosti objektivní informace o migraci v Česku prostřednictvím médií a dalších zdrojů informací, ale také bořit zaběhlé stereotypy o cizincích, a tak přispívat k lepšímu soužití imigrantů a většinové společnosti.

http://migration4media.net/

Rozvojovka

Předáváme informace o rozvojové pomoci a globálních problémech.

Pořádáme konference, vydáváme informační bulletin a pravidelné tématické přílohy v tisku, spolupracujeme s médii, odborníky i studenty, účastníme se hudebních festivalů s informačním stánkem, pořádáme výstavy, debaty, semináře a soutěže

http://www.rozvojovka.cz

Festival Jeden svět

Mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, který pořádá společnost Člověk v tísni, je v současnosti největším dokumentárním festivalem s tematikou lidských práv na světě.

http://www.jedensvet.cz