Člověk v tísni  Lidská práva  Nikaragua  Homo Homini převzala za 11 kubánských disidentů matka jednoho z oceněných. Sami svobodně cestovat nemohou

Homo Homini převzala za 11 kubánských disidentů matka jednoho z oceněných. Sami svobodně cestovat nemohou

Foto: Michaela Čejková

Praha, 8. března 2016 – Cena Homo Homini byla udělena jedenácti kubánským disidentům, kteří bojují za demokratické změny a lidská práva na Kubě. Během slavnostního zahájení festivalu dokumentárních filmů Jeden svět ji včera večer v Pražské křižovatce převzala maminka jednoho z oceněných, Asunción Carillo Hernández, z rukou ministra spravedlnosti Roberta Pelikána. Samotní laureáti dorazit nemohli kvůli restrikcím kubánského režimu, které jim neumožňují svobodně cestovat.   

Homo Homini je ocenění určené osobnostem, které se významně zasluhují za podporu lidských práv a demokratických hodnot ve světě. Již od roku 1995 jej uděluje organizace Člověk v tísni. Za rok 2015 patří jedenácti bývalým politickým vězňům, kteří i přes tlak režimu, aby emigrovali, zůstali na ostrově a pokračují v boji za větší svobodu kubánských občanů. „Odvaha těchto lidí, poté co strávili několik let ve vězení a stále jim hrozí, že tam další roky stráví, protože jejich tresty nebyly zrušeny jen pozastaveny, jejich principiálnost a konzistence je ohromují,“ shrnul ve svém projevu ředitel společnosti člověk v tísni důvody, proč cena byla udělena právě jim.

Asunción Hernandez pak připomněla další bývalé politické vězně ze skupiny 75, kteří pokračují ve společném boji a z exilu nadále pracují na tom, aby se Kubáncům podařilo získat svobodu.

 

Během večera vystoupila také Rosa Maria Payá, dcera laureáta Homo Homini Oswalda Payá, významného kubánského opozičního politika, který zemřel před třemi lety za nevyjasněných okolností.

„Kubánský režim se před mezinárodní komunitou snaží budit zdání změn, zatímco běžní Kubánci žijí v nouzi a bez vyhlídky na lepší život, protože nemají základní svobody nutné pro rozvoj jakékoliv společnosti. Současný režim není postaven na ideologii, ale snaží se jen udržet svou absolutní moc,“ uvedla ve své řeči a vyzvala Evropu, aby podporovala zapojení kubánské veřejnosti na dění na ostrově a jejich právo vybrat si vlastní budoucnost. (Celý projev zde)

Hostem večera byl obhájce lidských práv v arabském regionu a ředitel Cairo Institute for Human Rights Studies Bahey El Din Hassan, který reflektoval situaci v současném arabském světě a vyzvedl roli občanské společnosti v mírovém procesu a zmínil pozitivní příklad Tunisu, kde se díky dialogu a aktivnímu přístupu tuniského Kvarteta pro národní dialog (tvořeného odbory, zaměstnavateli, obhájci lidských práv a právníky) podařilo odvrátit hrozící nestabilitu.  „Vyzdvihl bych ještě jednoho hráče, který“ tuniskou výjimku“ umožnil. Je to vedení tuniské armády, které se zdrželo zásahů do politiky a zůstalo jako vzdálený strážce porevolučního pořádku. Z toho by si měly armádní špičky v jiných arabských zemích vzít příklad,“ uvedl ve svém projevu. „Je na čase zahájit dialog mezi armádou, sekulární společností a islamisty v ostatních zemích arabského regionu, mezinárodní komunita by to jistě podpořila“. (Celý projev zde)

O ceně Homo Homini: www.homohomini.net

Více informací: Adéla Pospíchalová, adela.pospichalova@clovekvtisni.cz, tel.: 777 787 968

 

Autor: APo

Sdílejte nás:

Další...

Homo Homini převzala za 11 kubánských disidentů matka jednoho z oceněných. Sami svobodně cestovat nemohou

Homo Homini převzala za 11 kubánských..

8. března 2016
Kuba; Nikaragua; Venezuela;
Lidská práva;

Článek
Cena Homo Homini byla udělena 11 kubánským disidentům

Cena Homo Homini byla udělena 11 kubánským..

5. února 2016
Kuba; Nikaragua; Venezuela;
Lidská práva;

Článek
Homo Homini převzala za 11 kubánských disidentů matka jednoho z oceněných. Sami svobodně cestovat nemohou

Homo Homini převzala za 11 kubánských..

8. března 2016
Kuba; Nikaragua; Venezuela;
Lidská práva;

Článek
Cena Homo Homini byla udělena 11 kubánským disidentům

Cena Homo Homini byla udělena 11 kubánským..

5. února 2016
Kuba; Nikaragua; Venezuela;
Lidská práva;

Článek
novější Stránka
z 1
starší
Více novinek
Odběr RSS

Kontakt

Člověk v tísni, o. p. s.
Šafaříkova 635/24
120 00 Praha 2

IČ: 25 75 52 77
DIČ: CZ 25 75 52 77
E-mail: mail@clovekvtisni.cz
Tel: +420 226 200 400

Pro média
media@clovekvtisni.cz
Tel.: +420 222 350 811
Tel.: +420 777 787 943

Kontakt pro dárce
dary@clovekvtisni.cz
Tel.: 226 200 439

Další kontakty

O nás

Jak pomoci

Co děláme

Kde nás najdete

Naše další stránky

NAMA . Výrobky z Namibie

Projekt NAMA podporuje chráněnou dílnu Karas Huisen Crafts na jihu Namibie. Dílna dává práci a obživu asi padesáti ženám a jejich rozvětveným rodinám a vyrábí produkty z tradičních afrických materiálů. Jejich prodejem v České republice pomáhá projekt NAMA svobodným matkám a pěstounkám dětí, jejichž rodiče zemřeli na AIDS, nalézt sílu postavit se na vlastní nohy.

http://www.nama.cz/

Program Migrace

Hlavním cílem programu je poskytovat veřejnosti objektivní informace o migraci v Česku prostřednictvím médií a dalších zdrojů informací, ale také bořit zaběhlé stereotypy o cizincích, a tak přispívat k lepšímu soužití imigrantů a většinové společnosti.

http://migration4media.net/

Varianty

Vzdělávací program Varianty společnosti Člověk v tísni nabízí více než deset let informační servis a metodickou podporu v oblasti interkulturního (IKV) a globálního rozvojového vzdělávání (GRV).

Hlavní cíle programu Varianty:

  • Podpora inkluzivního prostředí a otevřeného klimatu ve školách.
  • Výchova ke globálního zodpovědnosti.

http://www.varianty.cz/index.php

Festival Jeden svět

Mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, který pořádá společnost Člověk v tísni, je v současnosti největším dokumentárním festivalem s tematikou lidských práv na světě.

http://www.jedensvet.cz

Skutečný dárek

Sbírku Skutečná pomoc jsme založili, abychom mohli systematicky a efektivně pomáhat v chudších zemích světa. Chudoba a s ní spojené problémy rozvojového světa totiž ročně zabijí více lidí než přírodní katastrofy a války dohromady. To se navíc odehrává na okraji mediálního zájmu.

http://www.skutecnydarek.cz/

Jeden svět na školách

Vzdělávací program Jeden svět na školách je jedním z dlouhodobých projektů společnosti Člověk v tísni. Už dvanáct let přinášíme do škol dokumentární filmy a další audiovizuální materiály jako plnohodnotnou výukovou pomůcku.

Snažíme se současný svět a novodobou historii nejenom popisovat, ale především vykreslit v souvislostech.

http://www.jsns.cz/

Rozvojovka

Předáváme informace o rozvojové pomoci a globálních problémech.

Pořádáme konference, vydáváme informační bulletin a pravidelné tématické přílohy v tisku, spolupracujeme s médii, odborníky i studenty, účastníme se hudebních festivalů s informačním stánkem, pořádáme výstavy, debaty, semináře a soutěže

http://www.rozvojovka.cz