Člověk v tísni  Humanitární a rozvojová pomoc  Moldavsko  Podněstří: Festival dokumentárních filmů o lidských právech

Podněstří: Festival dokumentárních filmů o lidských právech

Foto:

Historicky první festival dokumentárních filmů o lidských právech Česnek se v květnu uskutečnil v Podněstří. Putovní akce zavítala do pěti měst – Tiraspolu, Bender, Dubossar, Rybnice a do metropole Moldavska Kišiněva. Festival si kladl za cíl seznámit širokou diváckou obec s aktuálními snímky s tematikou lidských práv a poskytnout prostor pro diskuzi o současných problémech v této oblasti.

„Do programu Česneku jsme nakonec zařadili osm dokumentárních prací – pět celometrážních a tři krátkometrážní – známých režisérů ze Švédska, Francie, Nizozemí, Polska a Izraele,“ říká Alexandra Telpisová z pořádajícího Právně informačního centra Apriori v Tiraspolu. Filmy, které Česnek nabídl, se pyšní cenami z největších mezinárodních filmových festivalů posledních několika let. „Snažili jsme se promítnout nejen oceňované filmy, ale také ty snímky, které jsou srozumitelné pro místního diváka,“ dodává organizátorka.

Ve festivalových sálech probíhala rovněž setkání a diskuse s pozvanými hosty a odborníky z různých oblastí souvisejících s tematikou filmů. V Tiraspolu tak po projekci snímku Red White Green, který vypráví příběh matky a jejího sedmatřicetiletého syna s Downovým syndromem, proběhla diskuse s Ljudmilou Borodinovou, ředitelkou rehabilitačního centra OSORC, které se specializuje na začleňování mladých lidí s psychoneurologickými odchylkami ve vývoji do společnosti.

„Film Čečensko: Válka beze stop představil jeden z právníků ruské nevládní organizace Výbor pro zabránění mučení Albert Kuzněcov, který trvale pracuje v Čečensku a podílel se i na natáčení filmu,“ podotýká Telpisová. Andrej Trubčak, odborník přizvaný k diskusi po filmu To je má země, zastupoval rumunský Institut pro mírový proces Patrir a podělil se s diváky o své znalosti z oblasti konfliktů, o procesu budování míru a o vzdělávání v multikulturních společnostech.

Festival Česnek je nekomerční projekt a vstupné na všechny produkce bylo dobrovolné. Podpořen byl mezinárodní platformou dokumentárního filmu o lidských právech Movies that Matter Foundation, společností Člověk v tísni a dalšími partnery.

 

Přihlašte se a budete pravidelně dostávat Východoevropský žurnál:

 

 

Autor: Východoevropský program ČvT

Sdílejte nás:

Další...

Nejen Alexej se v Moldavsku rozhodl přejít na ekologické zemědělství

Nejen Alexej se v Moldavsku rozhodl přejít..

24. října 2016
Moldavsko;
Humanitární a rozvojová pomoc;

Článek
Kolegové z Gruzie, Arménie, Mongolska i Moldavska na festivalu Jeden svět

Kolegové z Gruzie, Arménie, Mongolska i..

12. března 2014
Arménie; Česká republika; Gruzie; Irák; Moldavsko; Mongolsko;
Humanitární a rozvojová pomoc;

Galerie
Nejen Alexej se v Moldavsku rozhodl přejít na ekologické zemědělství

Nejen Alexej se v Moldavsku rozhodl přejít..

24. října 2016
Moldavsko;
Humanitární a rozvojová pomoc;

Článek
Kolegové z Gruzie, Arménie, Mongolska i Moldavska na festivalu Jeden svět

Kolegové z Gruzie, Arménie, Mongolska i..

12. března 2014
Arménie; Česká republika; Gruzie; Irák; Moldavsko; Mongolsko;
Humanitární a rozvojová pomoc;

Galerie
novější Stránka
z 1
starší
Více novinek
Odběr RSS

Jak hospodaříme?

Jak hospodaříme?


5 věcí rozhoduje

5 věcí rozhoduje


Evropský rok pro rozvoj

Evropský rok pro rozvojKontakt

Člověk v tísni, o. p. s.
Šafaříkova 635/24
120 00 Praha 2

IČ: 25 75 52 77
DIČ: CZ 25 75 52 77
E-mail: mail@clovekvtisni.cz
Tel: +420 226 200 400

Pro média
media@clovekvtisni.cz
Tel.: +420 222 350 811
Tel.: +420 777 787 943

Kontakt pro dárce
dary@clovekvtisni.cz
Tel.: 226 200 439

Další kontakty

O nás

Jak pomoci

Co děláme

Kde nás najdete

Naše další stránky

Rozvojovka

Předáváme informace o rozvojové pomoci a globálních problémech.

Pořádáme konference, vydáváme informační bulletin a pravidelné tématické přílohy v tisku, spolupracujeme s médii, odborníky i studenty, účastníme se hudebních festivalů s informačním stánkem, pořádáme výstavy, debaty, semináře a soutěže

http://www.rozvojovka.cz

Skutečný dárek

Sbírku Skutečná pomoc jsme založili, abychom mohli systematicky a efektivně pomáhat v chudších zemích světa. Chudoba a s ní spojené problémy rozvojového světa totiž ročně zabijí více lidí než přírodní katastrofy a války dohromady. To se navíc odehrává na okraji mediálního zájmu.

http://www.skutecnydarek.cz/

NAMA . Výrobky z Namibie

Projekt NAMA podporuje chráněnou dílnu Karas Huisen Crafts na jihu Namibie. Dílna dává práci a obživu asi padesáti ženám a jejich rozvětveným rodinám a vyrábí produkty z tradičních afrických materiálů. Jejich prodejem v České republice pomáhá projekt NAMA svobodným matkám a pěstounkám dětí, jejichž rodiče zemřeli na AIDS, nalézt sílu postavit se na vlastní nohy.

http://www.nama.cz/

Festival Jeden svět

Mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, který pořádá společnost Člověk v tísni, je v současnosti největším dokumentárním festivalem s tematikou lidských práv na světě.

http://www.jedensvet.cz

Varianty

Vzdělávací program Varianty společnosti Člověk v tísni nabízí více než deset let informační servis a metodickou podporu v oblasti interkulturního (IKV) a globálního rozvojového vzdělávání (GRV).

Hlavní cíle programu Varianty:

  • Podpora inkluzivního prostředí a otevřeného klimatu ve školách.
  • Výchova ke globálního zodpovědnosti.

http://www.varianty.cz/index.php

Jeden svět na školách

Vzdělávací program Jeden svět na školách je jedním z dlouhodobých projektů společnosti Člověk v tísni. Už dvanáct let přinášíme do škol dokumentární filmy a další audiovizuální materiály jako plnohodnotnou výukovou pomůcku.

Snažíme se současný svět a novodobou historii nejenom popisovat, ale především vykreslit v souvislostech.

http://www.jsns.cz/

Program Migrace

Hlavním cílem programu je poskytovat veřejnosti objektivní informace o migraci v Česku prostřednictvím médií a dalších zdrojů informací, ale také bořit zaběhlé stereotypy o cizincích, a tak přispívat k lepšímu soužití imigrantů a většinové společnosti.

http://migration4media.net/