Člověk v tísni  Humanitární a rozvojová pomoc  Turecko  Bezplatnou dopravou do škol podporujeme vzdělávání dětí syrských uprchlíků v Turecku

Bezplatnou dopravou do škol podporujeme vzdělávání dětí syrských uprchlíků v Turecku

Foto: Abdulrahman Shahoud

Počet syrských uprchlíků registrovaných po celém světě na konci září 2016 vzrostl na 4 795 648 lidí. Celkem 33 % z nich jsou děti ve školním věku. Nejvíce Syřanů při tom uprchlo do sousedního Turecka, kde bylo registrováno přes 2,7 milionu lidí. V Turecku tak nyní žije zhruba 900 000 dětí ve věku od 5 do 17 let, které by měly pravidelně chodit do školy. Člověk v tísni poskytuje na jihovýchodě Turecka bezplatnou dopravu do škol pro 714 syrských dětí z uprchlických rodin. Pomáháme jim překonat jednu z největších překážek, kvůli které nemohou chodit do škol.

Přibližně 1 582 563 syrských dětí již bylo vyhnáno ze svých domovů a komunit, přinuceno hledat se svými rodinami útočiště v zahraničí. V této bouřlivé době plné nejistoty je jejich budoucnost mlhavá. Z 900 000 dětí ve školním věku žijících v Turecku v loňském roce dostala vzdělání pouhá třetina. Místní Ministerstvo zahraničních věcí se snaží navyšovat počet zapsaných studentů na 450 000 ke konci roku 2016 a 900 000 studentů v roce 2017. To je obrovská výzva nejen pro Turecko, ale pro jakoukoliv jinou zemi poskytující azyl uprchlíkům.

Děti syrských uprchlíků musí překonávat celou řadu překážek, které jim v nové zemi brání v přístupu ke vzdělání. Největší výzvou pro jejich rodiny je, jak dostat děti do školy bezpečně a bez vysokých finančních nákladů. Většina uprchlických rodin je na tom finančně velice špatně a další náklady na dopravu do škol jsou nedosažitelné.

Bezplatné autobusy pomáhají nejen dětem, ale i jejich rodinám

V rámci podpory vzdělávání syrských uprchlíků na jihovýchodě Turecka poskytuje Člověk v tísni ve spolupráci s Evropskou komisí (ECHO) dětem bezplatnou dopravu do škol. Snaží se tak pomoci rodinám, pro které jsou náklady na dopravu příliš vysoké. Navíc se tím snižuje riziko, kterému se děti – především dívky vystavují při cestě pěšky do vzdálených škol.

„Tato aktivita se může zdát jako pouhá kapka v moři, ale pro děti a rodiny, které podporujeme, je to výrazná pomoc. Průměrná syrská rodina má 3 až 5 dětí. Když mají rodiče za každého měsíc co měsíc platit dopravu do školy, tak je to opravdu spousta peněz,“ vysvětluje Caterina Larosa, manažerka vzdělávacích programů Člověka v tísni v Turecku. „I když si rodiče uvědomují důležitost vzdělání pro své děti, odmítají své děti posílat pěšky do vzdálených škol poměrně neznámým prostředím,“ dodává.

Ve školním roce 2015 – 2016 měl Člověk v tísni pronajaté autobusy, které zajišťovaly dopravu pro 236 dětí do školy a domů, včetně dopravy na další vzdělávací mimoškolní aktivity. Vzhledem k tomu, jak daleko od svých škol tyto děti bydlí, to pro mnohé z nich byla jediná možnost, jak se tam dopravit. Bez této příležitosti by zameškaly veškerou školní docházku. Člověk v tísni postupně navyšuje počet školních autobusů. V současné chvíli se tak do školy bezplatně dopravuje 714 studentů a v budoucnu by se jejich počet měl ještě zvýšit.

 

Autor: Eleanor McClelland

Sdílejte nás:

Další...

Bezplatnou dopravou do škol podporujeme vzdělávání dětí syrských uprchlíků v Turecku

Bezplatnou dopravou do škol podporujeme..

13. prosince 2016
Turecko ;
Humanitární a rozvojová pomoc;

Článek
Jak se stát dobrovolníkem v Angole, Kambodži nebo Turecku

Jak se stát dobrovolníkem v Angole,..

25. srpna 2016
Angola; Kambodža; Turecko ;
Humanitární a rozvojová pomoc;

Článek
Bezplatnou dopravou do škol podporujeme vzdělávání dětí syrských uprchlíků v Turecku

Bezplatnou dopravou do škol podporujeme..

13. prosince 2016
Turecko ;
Humanitární a rozvojová pomoc;

Článek
Jak se stát dobrovolníkem v Angole, Kambodži nebo Turecku

Jak se stát dobrovolníkem v Angole,..

25. srpna 2016
Angola; Kambodža; Turecko ;
Humanitární a rozvojová pomoc;

Článek
novější Stránka
z 1
starší
Více novinek
Odběr RSS
Chci pomoci

Jak hospodaříme?

Jak hospodaříme?


5 věcí rozhoduje

5 věcí rozhoduje


Evropský rok pro rozvoj

Evropský rok pro rozvojKontakt

Člověk v tísni, o. p. s.
Šafaříkova 635/24
120 00 Praha 2

IČ: 25 75 52 77
DIČ: CZ 25 75 52 77
E-mail: mail@clovekvtisni.cz
Tel: +420 226 200 400

Pro média
media@clovekvtisni.cz
Tel.: +420 222 350 811
Tel.: +420 777 787 943

Kontakt pro dárce
dary@clovekvtisni.cz
Tel.: 226 200 439

Další kontakty

O nás

Jak pomoci

Co děláme

Kde nás najdete

Naše další stránky

Program Migrace

Hlavním cílem programu je poskytovat veřejnosti objektivní informace o migraci v Česku prostřednictvím médií a dalších zdrojů informací, ale také bořit zaběhlé stereotypy o cizincích, a tak přispívat k lepšímu soužití imigrantů a většinové společnosti.

http://migration4media.net/

Jeden svět na školách

Vzdělávací program Jeden svět na školách je jedním z dlouhodobých projektů společnosti Člověk v tísni. Už dvanáct let přinášíme do škol dokumentární filmy a další audiovizuální materiály jako plnohodnotnou výukovou pomůcku.

Snažíme se současný svět a novodobou historii nejenom popisovat, ale především vykreslit v souvislostech.

http://www.jsns.cz/

Rozvojovka

Předáváme informace o rozvojové pomoci a globálních problémech.

Pořádáme konference, vydáváme informační bulletin a pravidelné tématické přílohy v tisku, spolupracujeme s médii, odborníky i studenty, účastníme se hudebních festivalů s informačním stánkem, pořádáme výstavy, debaty, semináře a soutěže

http://www.rozvojovka.cz

Varianty

Vzdělávací program Varianty společnosti Člověk v tísni nabízí více než deset let informační servis a metodickou podporu v oblasti interkulturního (IKV) a globálního rozvojového vzdělávání (GRV).

Hlavní cíle programu Varianty:

  • Podpora inkluzivního prostředí a otevřeného klimatu ve školách.
  • Výchova ke globálního zodpovědnosti.

http://www.varianty.cz/index.php

NAMA . Výrobky z Namibie

Projekt NAMA podporuje chráněnou dílnu Karas Huisen Crafts na jihu Namibie. Dílna dává práci a obživu asi padesáti ženám a jejich rozvětveným rodinám a vyrábí produkty z tradičních afrických materiálů. Jejich prodejem v České republice pomáhá projekt NAMA svobodným matkám a pěstounkám dětí, jejichž rodiče zemřeli na AIDS, nalézt sílu postavit se na vlastní nohy.

http://www.nama.cz/

Skutečný dárek

Sbírku Skutečná pomoc jsme založili, abychom mohli systematicky a efektivně pomáhat v chudších zemích světa. Chudoba a s ní spojené problémy rozvojového světa totiž ročně zabijí více lidí než přírodní katastrofy a války dohromady. To se navíc odehrává na okraji mediálního zájmu.

http://www.skutecnydarek.cz/

Festival Jeden svět

Mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, který pořádá společnost Člověk v tísni, je v současnosti největším dokumentárním festivalem s tematikou lidských práv na světě.

http://www.jedensvet.cz